SVE O DRONOVIMA NA JEDNOM MJESTU

Ovdje možete pronaći sve što vam je potrebno za vaš prvi let dronom, kao i mnoštvo informacija koje će vam koristiti kako uopće početi letjeti. U kratkom video sadržaju možete vidjeti korak po korak kako početi koristiti svoj novi dron te pravila i upute za letenje u kategoriji Open.

1. KORAK: REGISTRACIJA
2. KORAK: POLAGAJTE ISPIT
3. KORAK: PROVJERITE KAMO LETITE
KORAK 4: LETI

KUPIO SAM DRON, ŠTO SAD?

1. Obavezna registracija i obuka

Ukoliko dron ima ugrađenu kameru (bez obzira na njegovu težinu), morate se registrirati kao operater na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo. Ako u tvoje obitelji bez posade zrakoplov koristi više obitelj članova dovoljno je registracija jedan obitelj član kao operater.

Gdje se mogu registrirati? Link za prijavu na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo je ovdje: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html .

Za registraciju će vam trebati kvalificirani digitalni certifikat, najnovija osobna iskaznica ili neki drugi oblik digitalne identifikacije (kao što je opisano u uputama na web stranici). Registracija je usluga koja se plaća (40 eura), vrijedi 30 mjeseci i vrijedi u cijeloj EU.

2. Ispit

Za sve registrirane bespilotne letjelice mase manje od 250g dovoljna je registracija i nije potreban ispit, ali naravno za njih vrijede sva pravila koja morate znati i poštovati.

Za bespilotne letjelice mase od 250 g do 25 kg obavezna je online obuka s online provjerom znanja za kategorije A1/A3. I jedno i drugo možete učiniti besplatno na stranicama Agencije za civilno zrakoplovstvo. Link za polaganje A1/A3 ispita nalazi se na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo ovdje: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

3. Provjerite kuda letite

Prije leta svakako provjerite ograničenja koja vrijede u području gdje namjeravate letjeti.
S
klikom na karta geografskiih područja na online stranice Agencije za civilni zrakoplovstvo vas vi ćete informiran s ograničenja, koji važe na odabrano mjesto.

Karta CAA

Zabrana letenja iznad naseljenog mjesta:

U otvorenoj kategoriji aktivnosti zabranjeno je letenje dronova iznad naseljenih mjesta. Operatori koji za obavljanje svoje djelatnosti moraju letjeti iznad naseljenih mjesta moraju ishoditi operativnu dozvolu za obavljanje djelatnosti posebne kategorije.

Zahtjevi za letenje iznad naseljenog područja:

I u otvorenoj kategoriji iznimno je dopušteno letjeti iznad naseljenog mjesta ako ispunjavate sve gore navedene uvjete: – sustav bespilotnog zrakoplova ne prelazi masu od 1200 grama,

– operacija se izvodi do visine od 50 metara iznad tla (AGL),

– operacija se izvodi isključivo danju,

– operator dobije odobrenje vlasnika ili korisnika nekretnine nad kojom se let obavlja, te

– operator dostavlja prethodnu najavu sukladno uputama Agencije za civilno zrakoplovstvo.

Letite po propisima
U vidnom polju
Ne leti iznad ljudi
Pazi na aerodrom
Na odgovarajućoj visini
Sigurna udaljenost

Video sadržaj

Korištenje dronova u praksi

OTVORENO VS POSEBNA KATEGORIJA

Otvorena kategorija

Otvorena kategorija uključuje dronove čija je maksimalna težina uzlijetanja manja od 25 kilograma.
V
ovaj kategorije pilot mora na daleko zrakoplov upravljati na sef udaljenost iz ljudi, zrakoplov ali mora biti uvijek u mogu vidjeti polje pilot, osim kada godina u način praćenje pilot ili mu to pomaže promatrač. Najveći dozvoljeno visina godina je 120 metara iz najbliži bodova na zemaljski površinski, osim kada proletjeti prepreka.
Dron ne
može prevoziti opasne tvari ili odlagati bilo kakve materijale .

Registracija i stjecanje potrebno doljenj za implementacija aktivnosti u otvoriti kategorije to je brzo i jednostavan, stoga to je pristupačan također svakome amater korisnicima.

Posebna kategorija

Posebna kategorija uključuje sve operacije sa sustavima bespilotnih letjelica koje prelaze ograničenja otvorene kategorije.

Poslovni korisnici koji za obavljanje svojih aktivnosti koriste sustave bespilotnih letjelica brzo se susreću s ograničenjima otvorene kategorije jer se mnoge operacije ne mogu izvoditi unutar ograničenja otvorene kategorije. Najčešće se susreću s ograničenjima u izgrađenom području, propisanim dopuštenjima od ljudi, ograničenjima letenja po liniji vidljivosti ili lete u područjima gdje su zabranjene operacije otvorene kategorije.

U posebnoj kategoriji, uz odgovarajuću obuku osoblja i provedbu odobrenih operativnih procedura, mogu se obavljati gotovo svi poslovi koji su zabranjeni u otvorenoj kategoriji.

Video sadržaj

Otvorena kategorija

DUĆAN

PRIMERJAJ DRONE

Nudimo konzultacije prije kupnje, savjete o postavkama, pregled različitih vrsta dronova, te testiranje uređaja.
Popravak u ovlaštenom servisu rješavamo u najkraćem mogućem roku.
Najam dronova za obavljanje pojedinačnih zadataka odn najam drona prije kupnje

Svi tečajevi

DJI Academy

DJI ENTERPRISE ESSENTIALS je tečaj certificiran od strane proizvođača, koji vodimo kao ovlašteni partner DJI UTC Akademije. Intenzivni trodnevni teorijski i praktični tečaj završava ispitom nakon kojeg se stječe međunarodna odobren DJI UTC certifikat kojim dokazujete svoje znanje korištenja DJI ENTERPRISE obitelji dronova. Stečenim znanjem povećat ćete svoju konkurentsku prednost na sve zahtjevnijem tržištu usluga dronova jer moći ćete ponuditi širi spektar usluga koje ćete obaviti profesionalno i brzo, a vaši rezultati bit će puno bolji od daleko.

Saznaj više

Training fotografiranje-snemanje

Naučili ćete se koristiti najboljom postavkom za fotografije i video snimanje, sve o ND filtrima za snimanje u zahtjevnim svjetlosnim uvjetima. Na tečaju ćemo detaljnije govoriti i o osnovama kompozicija, koje se koriste u boji za naraciju i najbolje korištenim automatiziranim tehnikama isječaka, kojima je prikazan hiperlaps.

Saznaj više

training sts

Poslovni korisnici koji koriste bespilotne zrakoplove za svoje aktivnosti brzo se suočavaju s ograničenjima otvorene kategorije, budući da u mnogim situacijama ne mogu izvoditi operacije unutar ograničenja otvorene kategorije. Najčešće se susreću s ograničenjima u izgrađenim područjima, propisanim udaljenostima od ljudi ili ograničenjima letenja u vidnom polju i na ograničenim područjima. U posebnoj kategoriji, uz odgovarajuću obuku osoblja i provedbu odobrenih operativnih postupaka, mogu se izvoditi gotovo sve zadatke koji su zabranjeni u otvorenoj kategoriji.

Saznaj više

Osnove letenja s bespilotnim zrakoplovima

Jeste li upravo nabavili svoj prvi dron? Razmišljate o kupovini? Na osnovnom tečaju letenja, pod vodstvom iskusnog instruktora, naučit ćete osnovne tehnike upravljanja bespilotnom letjelicom u vidnom polju. Nakon završetka tečaja, sigurno ćete upravljati svojim novim dronom bez brige!

Saznaj više

Pravila letenja s dronom za početnike

Prije nego što krenete u zrak sa svojom novom ‘igračkom’, obavezno se upoznajte s pravilima letenja. EU propisi precizno određuju gdje i što se smije raditi s bespilotnim letjelicama. Naučite pravila i obavite svoj prvi let sigurno i u skladu s propisima.

Saznaj više

Obuka pilota na daljinu kategorije A2

Dvodnevna obuka s naglaskom na praktičnom dijelu namijenjena je pilotima na daljinu koji se pripremaju za polaganje ispita za kategoriju A2 kod CAA i vodećem osoblju operatora.

Saznaj više

Uvod u posebnu kategoriju izvođenja operacija

Vam ograničenja otvorene kategorije izvođenja djelatnosti s bespilotnim letjelicama ne omogućavaju izvođenje svega što želite? Želite razumjeti koje operacije možete izvoditi kao operator u posebnoj kategoriji? Zanima vas koje uvjete morate ispuniti da biste postali operator posebne kategorije? Na kratkom tečaju trajanja 3 sata dobit ćete odgovore na sva vaša pitanja.

Saznaj više

Osnove fotogrametrije i 3D modeli

Jednodnevna edukacija namijenjena je svima koji žele naučiti kako pravilno snimati fotografije iz zraka za izradu ortofoto planova i 3D modela uz mogućnost mjerenja duljina, površina, nagiba i volumena s visokom preciznošću.

Saznaj više

Pravila i izvedba noćnog letenja

Ako dobro vladate letenje tijekom dana i želite naučiti sigurno letenje noću, dođite na tečaj noćnog letenja i naučite se sigurno i zakonito izvoditi noćne letove!

Saznaj više

Predstavljanje DJI Enterprise opreme

Jeste li zainteresirani za mogućnosti profesionalnih dronova iz DJI ENTERPRISE serije? Želite detaljnije upoznati i isprobati sve dronove iz ENTERPRISE serije? Razmišljate o kupnji ili planirate poslovanje s DJI ENTERPRISE DRONOVIMA? Na cjelodnevnom obučavanju ćete teoretski i praktično upoznati sve DJI ENTERPRISE dronove.

Saznaj više

Mavic 3 Enterprise – Posebno osposabljavanje

Otkrijte sve potencijale i mogućnosti dronova DJI MAVIC 3 ENTERPRISE! Upoznajte se sa svim skrivenim funkcijama i naučite kako ih pravilno koristiti u svom radu. Dobit ćete brže, bolje i sigurnije rezultate!

Saznaj više

Operativni postupci u otvorenoj kategoriji izvođenja operacija

Bavite se profesionalno sa sistemima bespilotnih letjelica i želite u vašoj radnoj organizaciji provoditi postupke u skladu s važećim propisima? Zanima vas kako izraditi operativne postupke, osigurati praćenje izvođenja operacija i imati sve evidencije operatora uredne i spremne za inspekcijski nadzor? Obuka je namijenjena organizacijama s više operatera na daljinu.

Saznaj više

Programiranje automatskih letova.

Dronovi DJI Enterprise su dizajnirani za izvođenje složenih operacija u potpuno automatiziranom načinu rada. Ako vas zanima koje funkcije je moguće automatizirati, kako programirati automatski let u programu DJI PILOT 2 i kako sigurno izvesti let u skladu s važećim zakonodavstvom, ovo je pravi tečaj za vas!

Saznaj više

SORA – Procjena rizika za specifičnu operaciju.

SORA (Specific Operation Risk Assessment) je način ocjenjivanja rizika koji se koristi za operacije u “specifičnoj” kategoriji izvođenja operacija. Jednodnevni tečaj je namijenjen osoblju operatera koji će provoditi operacije u “specifičnoj” kategoriji.

Saznaj više

Obuka osoblja operatora u otvorenoj kategoriji

Trodnevno osposobljavanje je namijenjeno operatorima koji izvode operacije s bespilotnim zrakoplovima u otvorenoj kategoriji, sukladno Izvedbenoj uredbi UAS.OPEN.050 (EU) 2019/947.

Saznaj više

Praktična obuka prema pravilima STS-01 i PDRA S-01

Praktična obuka za daljinske pilote prema pravilima STS-01 i PDRA S-01.

Saznaj više

Praktična obuka prema pravilima STS-02 i PDRA S-02

Praktična obuka prema pravilima STS-02 i PDRA S-02.

Saznaj više

Tehničko osoblje u posebnoj kategoriji

Teorijsko i praktično osposobljavanje tehničkog osoblja operatora u posebnoj kategoriji.

Saznaj više

Obuka za DJI M350 RTK model

Teoretska i praktična obuka za daljinske pilote DJI M350.

Saznaj više

Teoretsko osposabljanje – Operativni postupci

Teoretsko usposabljanje je namijenjeno vodstvenom osoblju operatora.

Saznaj više

Priprema za ispit STS u posebnoj kategoriji

Priprema za teoretski ispit prema pravilima STS-01 / STS-02.

Saznaj više

Obuka po mjeri – prilagođena vašim potrebama.

Teoretsko usposabljanje je namijenjeno vodstvenom osoblju operatora.

Saznaj više
nice it works.

FAQ

Registracija operatera obavezna je za sve dronove težine preko 250g pa čak i one do 250g koji imaju ugrađenu kameru. Operater je osoba ili tvrtka odgovorna za rad s dronom. Registrirajte se na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

Ispit za dronove do 250g nije potreban, ali morate poštovati i pravila letenja s njima. Ispit je obavezan za dronove veće od 250g. Osnovni ispit položite na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

Samostalno upravljati dronom mogu osobe koje imaju najmanje 16 godina. Mlađe osobe mogu upravljati dronom pod nadzorom osobe koja ispunjava uvjete za samostalno upravljanje dronom.

Kategorije izvođenja operacija razlikuju se prema riziku koji operacija predstavlja. Otvorena kategorija izvođenja operacija namijenjena je prvenstveno korisnicima amaterima. Zbog niskog rizika obavljanja operacija, uvjeti upisa (upis+ispit) su vrlo jednostavni. Posebna kategorija poslova namijenjena je poslovnim korisnicima koji obavljaju poslove s višom razinom rizika. U posebnoj kategoriji traži se viša osposobljenost pilota, dronovi s propisanim tehničkim karakteristikama i točno definiranim operativnim procedurama.

– Za korištenje drona u otvorenoj kategoriji obavezna je registracija operatera – Ukoliko koristite dron mase veće od 250g obavezan je pilotski ispit – Obavezno letenje u vidnom polju pilota na daljinu – Letenje je dopušteno na visini ne većoj od 120 m iznad terena – Težina drona ograničena je na najviše 25 kg – Moraju se uzeti u obzir ograničenja geografskih područja – Ovisno o težini i oznaci C na dronu, dodatni ograničenja vrijede za jednu od potkategorija (A1, A2, A3) – Letenje iznad naseljenih područja u Sloveniji vrlo je ograničeno za dronove u otvorenoj kategoriji.

Klikom na kartu geografskih područja možete se upoznati s ograničenjima područja nad kojim namjeravate letjeti: https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html

Kao registrirani prijevoznik u otvorenoj kategoriji, možete letjeti iznad naseljenog mjesta ako su ispunjeni svi sljedeći uvjeti: – Dobiti dopuštenje od vlasnika ili upravitelja zemljišta nad kojim letite – Najaviti let na vrijeme do Agencija za civilno zrakoplovstvo – Let danju – Let na visini do 50m iznad terena

Za sve dronove težine do 250g koji imaju ugrađenu kameru (uključujući i DJI MINI) obavezna je registracija operatera koju možete izvršiti na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo: https://www.caa.si/registracija -in-usposabljanje-a1a3 .html Ispit za daljinsko pilotiranje nije potreban, ali morate poštovati sva pravila letenja za potkategoriju A1 do 250G u otvorenoj kategoriji. Iznad svega, morate voditi računa o granicama geografskih područja, koje možete pronaći na karti na web stranici Agencije za civilno zrakoplovstvo: https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html

Osiguranje od odgovornosti za dronove do 20 kg nije obvezno, ali se preporučuje.

Jedinstvena pravila primjenjuju se u cijelom EASA području (prošireno područje EU): – Provedba Uredbe Komisije (EU) 2019/947 o pravilima i postupcima za upravljanje bespilotnim letjelicama: https://eur-lex.europa.eu/legal-content /SL/ TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0947 – Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/945 o sustavima bespilotnih zrakoplova i operaterima sustava bespilotnih zrakoplova u trećim zemljama: https://eur-lex.europa.eu/legal -content/SL /TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0945 – Prikupljena pravila s prihvatljivim metodama koordinacije i smjernicama (Easy Access Rules): https://www.easa.europa.eu/en/document-library/easy -access-rules/ easy-access-rules-unmanned-aircraft-systems-regulations-eu U Sloveniji se također primjenjuje sljedeće: – Uredba o provedbi provedbene uredbe Komisije (EU) o pravilima i postupcima za upravljanje bespilotna letjelica: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=RED8703

– Opća EASA pravila vrijede u svim državama članicama EU – Registracija i ispit koji ste polagali u Sloveniji vrijede u svim državama članicama – Svaka država ima svoja dodatna pravila koja možete pronaći na poveznici ispod: https://www.easa. europa .eu/en/light/topics/easa-member-states

Sve zemlje svijeta imaju pravila koja reguliraju letenje dronova. Prije putovanja u zemlje izvan EU upoznajte se s pravilima, koja se obično nalaze na stranicama Agencije za civilno zrakoplovstvo zemlje u koju putujete.

– Prije putovanja pročitajte pravila prijevoza drona na stranicama zrakoplovne kompanije kojom putujete. – Općenito je dopušteno nositi baterije u osobnoj prtljazi u kabini. – Prije putovanja upoznajte se s pravilima zemlje u koju putujete jer u nekim zemljama vaš dron može biti oduzet po dolasku.

– Prije prvog leta svakako pažljivo pročitajte upute proizvođača – Prije prvog leta registrirajte se i upoznajte se s ograničenjima letenja – Želite li produbiti svoje znanje sudjelujte u obuci OneDrone Academy

Svi dronovi stavljeni na tržište nakon 1.1.2024. označeni su jednom od oznaka “C”. Oznaka označava homologacijsku klasu drona i izravno određuje u kojim kategorijama operacija možete letjeti.

Nakon 1.1.2024., svi dronovi bez oznake “C” težine veće od 250g mogu letjeti prema pravilima potkategorije A3 u otvorenoj kategoriji. Dronovi mase manje od 250g mogu nastaviti letjeti u potkategoriji A1 do 250g u otvorenoj kategoriji.

Morate imati zalijepljen (ili ispisan) registarski broj operatera (na potvrdi o registraciji operatera) na vidljivom mjestu na dronu. Naljepnicu (ili natpis) izrađujete sami, veličina nije propisana.

– Potvrda o registraciji operatera – Osobni dokument – Potvrda o testiranju pilota na daljinu (za dronove preko 250g)

This website uses cookies to ensure correct website functioning and to improve your experience. For more information, please see our Cookie policy .